مهمترین علت خرابی گیربکس اتوماتیک و راههای پیشگیری از آن

گیربکس اتوماتیک یکی از مهمترین اجزای خودرو است که برای انتقال قدرت موتور به چرخ های خودرو استفاده می شود. این

توسط مدیر سایت در 16 تیر 1402

گیربکس اتوماتیک یکی از مهمترین اجزای خودرو است که برای انتقال قدرت موتور به چرخ های خودرو استفاده می شود. این قطعه در صورت نداشتن نگهداری و تعمیر مناسب ممکن است خراب شود و مشکلاتی را برای راننده ایجاد کند.

به همین دلیل، شناخت علت های خرابی گیربکس اتوماتیک و پیشگیری از آن بسیار مهم است. مهمترین علت خرابی گیربکس اتوماتیک، شاید به نظر خیلی ها غیرمنتظره باشد. این علت، عدم تعویض روغن گیربکس است. در واقع، روغن گیربکس اتوماتیک باید به طور دوره ای تعویض شود تا گیربکس بتواند به خوبی کار کند. همچنین، پرشدن ناصحیح مایع گیربکس می تواند موجب خرابی آن شود.

یکی دیگر از علل خرابی گیربکس اتوماتیک عدم تعمیر صحیح تعمیرات الکتریکی و مکانیکی است. هر خرابی الکتریکی یا مکانیکی در تراشه ها یا قطعات موجب تخریب گیربکس می شود. برای پیشگیری از این خرابی ها، باید به طور دوره ای گیربکس را بررسی و تعمیر کرد.

داشتن اطلاعات کافی در مورد نگهداری و تعمیر گیربکس اتوماتیک می تواند به شما کمک کند تا موتور خودرو خود را برای طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر نگه دارید. بررسی منظم روغن گیربکس، تعمیر صحیح تعمیرات الکتریکی و مکانیکی، و عدم استفاده از خودرو در شرایط سخت، راههایی هستند که می توانند برای پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک موثر باشند.عوامل مستقیم خرابی گیربکس اتوماتیک، از جمله بد استفاده و نامطلوب بودن شرایط محیطی

گیربکس اتوماتیک یکی از اجزای مهم خودروهاست که برای کارکرد بهینه و طول عمر بیشتر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته ساخته شده است. اما عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث خرابی گیربکس اتوماتیک شوند.

یکی از عوامل مستقیم خرابی گیربکس اتوماتیک، بد استفاده شدن از خودروی مجهز به این نوع گیربکس است. این بد استفاده شامل رانندگی در شرایط سخت مانند رانندگی در سرعت بالا یا فشار دادن سرعت بیشتر از محدودیت های تعیین شده، استفاده از خودرو برای بارکشی زیاد و یا استفاده از خودرو در رانندگی سنگین مانند بلند کردن گلوله پوستی که باعث تنش بالای گیربکس می‌شود، می‌باشد.

عامل دیگری که می‌تواند به خرابی گیربکس اتوماتیک منجر شود، شرایط نامطلوب محیطی است. بعضی از شرایط مانند رانندگی در نواحی پراز ترافیک، رانندگی در آب و هوای بسیار سرد یا گرم، رانندگی در شرایط جاده های غیر مسطح، وجود خاک و آلودگی در قطعات گیربکس و غیره، می‌تواند باعث خرابی گیربکس اتوماتیک شود.

در نتیجه بهتر است همواره به دستورالعمل های تولید کننده مراقبت کرده و خودروی خود را در شرایط مناسب و با استفاده صحیح استفاده کنیم تا طول عمر گیربکس اتوماتیک زیاد شود.نقش تعمیر و نگهداری در پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک به عنوان یکی از مهمترین اجزای اتومبیل با چالش‌های زیادی مواجه است. بیشتر این چالش‌ها از خرابی ها به دلیل عدم تعمیر و نگهداری صحیح گیربکس ناشی می‌شود. به همین دلیل، تعمیر و نگهداری صحیح گیربکس اتوماتیک یکی از مهمترین عواملی است که باعث پیشگیری از خرابی گیربکس می‌شود.

اولین گام برای پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک، جلوگیری از گرم شدن زیاد گیربکس است. گرم شدن زیاد گیربکس باعث ایجاد خرابی‌هایی مانند گسیختگی نوسانات در گیربکس، روغن گیربکس به سرعت اکسید شده و از بین می‌روند و در نهایت با سرعت کاهش شده و عمر گیربکس را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از گرم شدن زیاد گیربکس، می‌توانید استفاده از گرم کن هنگامی که خودرو در شرایط سرد قرار دارد، قرار دادن نوار حرارتی درون شیر ترموستات، استفاده از روغن با کیفیت برای گیربکس و استفاده از روش‌های پیشگیری دیگری مانند آب‌گرفتگی برابر عملکرد گیربکس کمک می‌کند.

یکی دیگر از راه کارهایی که به جلوگیری از خرابی گیربکس کمک می‌کند، تعمیر و نگهداری صحیح گیربکس است. با تعمیر و نگهداری مناسب گیربکس، می‌توانید خرابی‌هایی مانند خرابی روغن‌ها، خرابی هوا، مشکل در مدارهای برقی و خرابی قطعات مختلف را جلوگیری کنید. برای تعمیر و نگهداری صحیح گیربکس، می‌توانید به متخصصان تعمیر و نگهداری مراجعه کنید و به آن‌ها این اجازه را بدهید که گیربکس شما را به صورت کامل بررسی کنند و مشکلات آن را برطرف کنند.

به طور کلی، برای پیشگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک، تعمیر و نگهداری صحیح گیربکس، جلوگیری از گرم شدن زیاد گیربکس و نصب قطعات و محصولات مربوط به گیربکس با کیفیت لازم است. با انجام این کارها می‌توانید عمر گیربکس خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشید و از خرابی‌های آن جلوگیری کنید.روش های افزایش عمر گیربکس اتوماتیک، از جمله تغییر روغن به موقع و حرکات نامناسب راننده

امری که برای افزایش عمر گیربکس اتوماتیک بسیار مهم می باشد، تغییر روغن به موقع می باشد. روغن گیربکس اتوماتیک باید به صورت دوره ای تغییر داده شود تا به خوبی واکنش گیربکس را با موتور هماهنگ کرده و به مصرف نوعی روغن که سازندگان گیربکس توصیه کرده اند پایبند باشید. اگر این کار انجام نشود، روغن کثیف شده می تواند خودرو شما را با تعمیراتی پر هزینه مواجه کند.

در ضمن، حرکات نامناسب راننده نیز می تواند سبب کاهش عمر گیربکس شود. رعایت کردن تردد روان و عدم افزایش سرعت به صورت ناگهانی و همچنین جلوگیری از حرکات نامناسب در موقع شروع حرکت و توقف خودرو می تواند سبب قلیایی شدن واحد گیربکس و کاهش قابل توجه عمر این واحد شود. در رانندگی دقت و حساسیت در آیینه ها و سیگنال های راهنما بسیار مهم می باشد.

برای افزایش عمر گیربکس اتوماتیک، باید برای تغییر روغن به موقع اقدام کرد و همچنین حرکات نامناسب راننده را کنترل کرد تا موتور و گیربکس به یکدیگر نزدیک تر شوند و لذا عمر طولانی تری داشته باشند.ارتباط بین اشتعال نامناسب موتور و خرابی گیربکس اتوماتیک

آشکار است که خودروهایی که با موتورهای دوزمانه و یا با موتورهای بدون توربو کار می‌کنند، بیش از خودروهای مجهز به موتورهای توربو، به خرابی گیربکس اتوماتیک دچار می‌شوند. اما چرا؟

برای پاسخ به این سوال، باید به اصول کاری موتورها و گیربکس اتوماتیک نگاه کرد. موتورهای توربو شامل دو بخش اصلی هستند: توربوکمپرسور و سیستم تغذیه سوختی. توربوکمپرسور هوای فشرده را به داخل سیلندرهای موتور می‌فرستد، این در حالی است که سیستم تغذیه سوختی سوخت را به داخل سیلندرها ارسال می‌کند. در چنین سیستمی، فشار هوای فشرده و سوخت قوی‌ترین تنظیماتی هستند که موجب افزایش توان موتور می‌شوند.

اشتعال نامناسب در موتورهای توربو می‌تواند به خرابی گیربکس اتوماتیک مجهز به آنها منجر شود. شتاب دادن به موتور با سرعت زیاد و ناگهانی، می‌تواند موجب اتلاف نرمال راندن گیربکس شود که موجب همگام‌سازی ناقص موجود در قطعات گیربکس شده و این موضوع می‌تواند هم انتقال توان موتور را ناسازگار کند و هم نحوه‌ی کارکرد گیربکس را به طور قابل توجهی تحت الشعاع قرار دهد.

با توجه به اینکه اشتعال نامناسب می‌تواند موجب خرابی گیربکس اتوماتیک شود، توصیه می‌شود که به عنوان راننده، به طرز خاصی به موتور خود رانندگی کنید، و در هنگام تغییر سرعت، نوع سرعتی را انتخاب کنید که هم با سرعت موتور هم خودرو در حد مداوم رانندگی باشد. علاوه بر این، لازم است همیشه میزان روغن گیربکس و نوع آن را با توجه به توصیه‌های سازنده بررسی کرده و در استفاده از خودرو کاملاً مواظب باشید.نقش آموزش و آگاهی رانندگان در کاهش خطر خرابی گیربکس اتوماتیک

روشنی اتومبیل ها در سالهای اخیر با ویژگی‌های فنی متفاوتی مانند گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه شده است. نقش آموزش و بالا بردن آگاهی رانندگان در کاهش خطر خرابی گیربکس اتوماتیک بسیار مهم است.

در اکثر خودروها گیربکس اتوماتیک یک سیستم پیچیده و قابل تعطیلی است. به علاوه در صورت عدم اجرای درست راننده، می تواند به سرعت آسیب دیده و در نتیجه مشکلات خطرناکی برای راننده و سایر افراد در اطراف آن ایجاد کند. برای رانندگانی که از گیربکس اتوماتیک استفاده می کنند، آموزش و آگاهی در مورد نحوه استفاده، نگهداری و تعمیر این سیستم بسیار ضروری است.

علاوه بر آموزش، توصیه می‌شود رانندگان به نحو صحیحی از گیربکس اتوماتیک استفاده کنند. این شامل توقف کامل خودرو و استفاده از ترمز پارک گیر ، نگهداری میزان روغن، عدم آهسته‌سازی با پای روی کلاچ و غیره می‌شود.

درک داشته باشید که در صورت بی توجهی به این موارد، گیربکس اتوماتیک آسیب پذیر خواهد بود و به خراب شدن آن راننده منجر خواهد شد . هرچند این راه حل‌ها به نظر ساده می‌رسند، اما اجرای شایسته آن ها تاثیر زیادی بر کاهش خطر خرابی دارد.

به طور کلی، آموزش و تأمین آگاهی برای رانندگان در استفاده، نگهداری و تعمیر گیربکس اتوماتیک، می تواند به رانندگان در بهبود و ارتقای ایمنی وامدار باشد و در نتیجه، خطرات مرتبط با خرابی‌های گیربکس اتوماتیک را به حداقل رساند.


تعمیرات گیربکس اتوماتیک
تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن